Veselības veicināšana

 

Pilnīgas veselības prakse


Ko nepieciešams ievērot katru dienu veselības veicināšanai un uzturēšanai? Tas aprakstīts ājurvēdas un sidhas medicīnas sistēmās. 

1. Agri gulēt, agri celties. Tas uzturēs svaiguma sajūtu mūsu prātā, atturēs no kūtruma, lieka tauku slāņa un holesterīna uzkrāšanas. Tiek mazinātas iespējas attīstīties hipertensijai (spriedzei).
2. Nedaudz vingrošanas, joga un pranajāma (elpošanas vingrinājumi) sagatavos augumu uzsākt dienu. Lai arī kāda veida darbu (sēdoša vai fiziski aktīva) mēs veiktu, pusstunda vingrošanas katru dienu padarīs mūsu augumu piemērotu darbam. Vingrošana piegādās nepieciešamo asins daudzumu sirdij, veicinās asinsriti un skābekļa piegādi.
3. Mazgāšanās agri no rīta. Sidhari (ārsti sidha medicīnas sistēmā) piešķīra tam lielu nozīmi. Tas pasargā no pārmērīga izsalkuma sajūtas, svīšanas un dusmām. Ķermenis saglabāsies svaigs visas dienas laikā, būs patīkama sajūta un stresa iespējas mazinātas.
4. Ēšanas ieradumi.
- Jāēd tikai veselīgs ēdiens. Uzturā jāiekļauj daudz svaigu dārzeņu, graudaugi, pākšaugi. Biezpiena vietā jālieto paniņas. Jāatturas no neveģetāra ēdiena (zivīm, putnu gaļas, cūkgaļas, liellopu gaļas u.c.) Sidha māca, ka pēc ēdienreizes pusi no kuņģa jāpilda ēdienam, ceturto daļu – ūdenim, un ceturtā daļa jāatstāj tukša. Šādi attīstās laba gremošana un iespējams izsargāties no tauku uzkrāšanas.
- Jālieto tikai personīgi piemērots ēdiens atbilstoši tridoša metodei, kas nosaka dominējošo došu (stihiju) cilvēkā un definē produktus un ēdiena veidu, kas veicinātu līdzsvaru. Ēdiens jāpiemēro, ņemot vērā arī cilvēka vecumu, veselības stāvokli, tendences uz saslimšanām vai slimības progresiju un gadalaiku. Ēdienā jābūt klātesošām sešām pamatgaršām (salda, sāļa, asa, rūgta, skāba, savelkoša).
- Sidhā ir pazīstams teiciens: “Cilvēkam nebūs vajadzīgas zāles, ja ēdiens tiks uzņemts tikai pēc iepriekš uzņemtā ēdiena pilnīgas sagremošanas.”
- Lai būtu vesels, pietiek ar trijām ēdienreizēm dienā.
- Ēdiena daudzumam jāatbilst cilvēka agni (ugunij, kas veic gremošanu). Piemērota ēdiena daudzuma uzņemšana ved pie ilgas dzīves.
- Ēdienā jāiekļauj daudz piparu (pārsvarā melnie pipari), kurkuma, kumins, asafetīda, ingvera pulveris, kardamons  (nepieciešamas kvalitatīvas garšvielas kas nopērkamas veikalā "Hanumāns" Kr. Barona ielā 56, jeb veialā "Ekoprodukti"; Ģertrūdes ielā 5 , ne lielveikalu garšvielu plauktos) un svaigs ķiploks, laima vai citrona sula, jo tie palīdz uzturēt līdzsvarā došas (trīs stihijas): vāta (gaiss), pita (uguns), kapha (ūdens un zeme). Šīm garšvielām, dārzeņiem un augļiem piemīt daudzas ārstējošas īpašības. Rietumu medicīna tikai nesen atzina kurkumu kā pretvēža zāles, piparus kā asins attīrītāju un to, ka regulāra ķiploku ēšana palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni.
5. Dzeriet 8 līdz 10 glāzes ūdens katru dienu. Šādi varam izsargāties no aizsprostojumiem, nepatīkamām sajūtām vēdera apvidū un uzturēt labu veselību. Nesagremotais ēdiens tiks veiksmīgi izvadīts. Ieteicams izdzert 1–2 glāzes silta/remdena vārīta ūdens no rīta tukšā dūšā. Tas palīdz uzturēt vātu, pitu un kaphu līdzsvarā. Ieteicams izdzert glāzi silta ūdens neilgi pirms ēdienreizes. Tas palīdz regulēt ēdiena daudzumu tiem, kuri uzkrāj lieko svaru strauji pieaugoša izsalkuma dēļ, kā arī nogādā nepieciešamo ūdens daudzumu organismā.
6. Sidha medicīna piedāvā īpašas terapijas, kas atgriež līdzsvara stāvoklī no līdzsvara izkļuvušās došas (stihijas) un izvada nepārstrādātā ēdiena pārpalikumus. Terapiju ar caureju ieteicams veikt ik pēc 4 mēnešiem, vemšanu ik pēc 6 mēnešiem, terapiju caur degunu ik pēc 45 dienām. Tā tiks atbrīvoti no toksiskām vielām dažādi orgāni, kas padarīs augumu pieejamāku apgādāšanai ar nepieciešamām barības vielām.
7. Jātīra zobi divas reizes dienā. Ieteicams lietot ājurvēdas zobu kopšanas pulverus. Pēc kopšanas jāizskalo mute ar siltu/remdenu trifalas šķidrumu (karstā ūdenī izšķīdināts trifala pulveris).
8. Pareiza gulēšana. Jāguļ uz kreisā sāna, kreisai rokai jābalsta galva, kreisai kājai jābūt saliektai celī, labai kājai – izstieptai pāri tai. Sidhari min šo kā senāko un piemērotāko pozu guļot. Mūsdienās tam rasts šāds izskaidrojums: sirds atrodas nedaudz kreisajā pusē, tādēļ, guļot šādā pozā, tai piekļūst vairāk asins. Ieteicams gulēt ar galvu pret rietumiem, atturēties no gulēšanas dienas laikā, jo tas var izraisīt taukvielu uzkrāšanos un artrītu. Veselam cilvēkam 16 līdz 50 gadu vecumā 7 stundas miegam ir nepieciešamas un pietiekamas. Nepareiza un nepietiekama gulēšana izraisa hipertensiju, novājēšanu, ģīboni, sāpes un psihiskus traucējumus. Pārmērīgs miegs var radīt aptaukošanos, drudzi, galvassāpes, sliktu veselības stāvokli un dzīves ilguma mazināšanos.
9. Nedrīkst apspiest cilvēka dabas pamudinājumus: defekāciju, izsalkumu, slāpes, šķaudīšanu, klepu, vemšanu, žāvāšanos, asaras, miegu, spermas izdalīšanos, elpošanu un atraugas. Apspiešana var radīt negatīvas sekas veselībai.
Noslēgumā: Šos disciplīnas noteikumus definēja un ņēma vērā sidhari tūkstošiem gadu – arī mūsdienās. Tāpēc sidha (Siddha) tiek uzskatīta ne tikai par medicīnas sistēmu, bet dzīvesveidu, kas jāpiekopj, lai dzīvotu veselīgi.
Korekti ievērojot šīs metodes, varam novērst slimības, kas rodas nepareiza dzīvesveida dēļ. Vienkāršas darbības var radīt lielas pārmaiņas mūsu dzīvē. Mūsdienās daudzi cilvēki ir ļoti bagāti, tomēr neprot pat izvēlēties sev piemērotu ēdienu. Tas ir galvenais stresa cēlonis. Ja cilvēki dzīvotu atbilstīgi minētajiem principiem un iemācītu tos pēcnācējiem, mēs varētu atvadīties no zālēm un dzīvotu veselības, labklājības un gudrības pilnu dzīvi. Kā labi teikts:
“Ja bagātība tiek zaudēta, dažas lietas ir zaudētas, bet, ja veselība ir zaudēta, viss ir zaudēts.”

Publikācija tulkota no sidhas medicīnas avota internetā http://siddham.in

Nosaki savu uzbūvi, lai orientētos veselības veicināšanā



Trīs uzbūves tipi ājurvēdā un sidhā (tridoša)
Saskaņā ar ājurvēdu un sidhu katrs cilvēks ir unikāls fenomens, kas nav atdalāms no kosmosa. Viss, kas pastāv makrokosmosā, eksistē arī mikrokosmosā. Katrs cilvēks ir kosmiskās apziņas izpausme.

Tīrās visuma apziņas vibrāciju rada nedzirdamā skaņa „OM”. No šīs skaņas rodas Pieci Lielie Elementi - Ēters, Gaiss, Uguns, Ūdens un Zeme. Šie pieci lielie elementi izpaužas kā trīs bioloģiskie sākumi jeb veidojumi, un tos sauc par Vātu, Pitu un Kaphu. Tie vada visus procesus organismā, tai skaitā arī patoloģiskos.

Cilvēka ieņemšanas brīdī Vāta, Pita un Kapha ar savu kompozīciju nosaka viņa uzbūvi, ko sauc par Prakriti. Prakriti nozīmē „Pirmais radītais”. Katra cilvēciska būtne ir kosmosa „Pirmais radītais”, un tieši tādēļ katrs cilvēks ir atsevišķa būtība, unikāls fenomens. Prakriti pētīšana ir vērsta uz katra indivīda unikalitātes izpratni. Ājurvēda un sidha sniedz mums tiešu pieeju šai izpētei.

Ājurvēda kā dziedināšanas māksla pamatota „Prakriti”, individuālās uzbūves zināšanā. Ja katrs cilvēks zinātu savu uzbūvi, viņam būtu viegli, piemēram, noteikt viņam vispiemērotāko pārtiku un dzīvesveidu. Ēdiens, kas vienam ir noderīgs, otram būs inde. Tādēļ, lai padarītu savu dzīvi veselīgu, laimīgu un harmonisku, jāzina sava uzbūve saskaņā ar ajūrvēdu.

Pastāv astoņi iespējamie uzbūves tipi: V, P, K, VP, VK, PK, VPK un Līdzsvarotais. Vāta ir auksta, sausa un mainīga. Pita - karsta, eļļaina un uzbudināma. Kapha - auksta, mitra un noturīga. Katram uzbūves tipam piemīt sava iedzimta pieeja fizisko un mentālo (prāta) enerģiju vadīšanai.


Uzbūves tipu apraksts


VĀTA
Vātas tipa cilvēki parasti ir vāji un ar grūtībām pieņemas svarā, ja tikai nekļūst par pārēšanās fanātiķiem, kas ir iespējams, ja viņi cenšas iegūt stabilitāti vai nodrošināt sevi ar enerģiju nākamajam aktivitātes ciklam. Parasti viņiem ir šauri pleci un gurni, bet locītavas kustību laikā bieži krikšķ. Viņi ir rosīgi. Šiem ļaudīm raksturīgs sausums. Viņu āda aptaustot ir vēsa vai auksta, parasti viegli plaisā un uz tās bieži veidojas tulznas. Mati parasti ir cieti, sausi un viļņoti. V tipa cilvēki slikti panes aukstumu. Viņi maz svīst un mīl uzturēties saulē. Viņu apetīte ir nestabila, ēd viņi neregulāri, kas pasliktina viņu gremošanu. Cieš no biežiem vai hroniskiem aizcietējumiem. Viņiem patīk šķidrs, trekns un karsts ēdiens, taču ēšanas ziņā viņi vienmēr sliecas uz pārmērībām. Viņu enerģijas līmenis parasti ātri mainās. Bieži viņi cenšas uzturēt savu enerģiju ar asu stimulētāju palīdzību, piemēram, kafijas, tā vietā, lai atzītos paši sev, ka ir noguruši un viņiem vajadzīga atpūta. V tipa cilvēkiem bieži ir miega traucējumi. Viņiem ir grūti aizmigt vai palikt miegā. Sāpes viņi jūt spēcīgāk, nekā citu tipu pārstāvji; skaļu troksni viņi arī panes daudz grūtāk, it kā viņu nervu sistēmas „izolācija” būtu plānāka, nekā nepieciešams. Šim tipam piemītošā tendence izvairīties no sāpēm var izpausties kā bailes. Viņi ļoti mīl Abjanga masāžu ar eļļu, jo tas ļauj nomierināt pārāk aktīvo nervu sistēmu, tāpat šim tipam labi noder līdzsvarojošā „Čampi” masāža. Šī tipa cilvēkiem raksturīgs nekārtīgs dzīvesveids, viņiem ir ļoti grūti iedibināt noteiktu kārtību. Ja tam, ko Jūs darāt, pa lielākai daļai piemīt mainīgs raksturs, tad Jūsos dominē V tips.


PITA
Tīra Pitas tipa cilvēkiem ir asa daba, kas viņus padara saspringtus, iekarsīgus, aizkaitināmus. Parasti viņu augums, svars un izturība ir vidēji. Viņu āda parasti ir gaiša un ātri apdeg saulē, kā arī piesarkst fiziskas slodzes vai samulsuma laikā. Viņu mati parasti ir taisni un gaiši. Tie, kam no dzimšanas ir rudi mati, kaut vai daļēji pieder P tipam. Šī tipa cilvēki viegli svīst, pateicoties iekšējam siltumam. Skābā un sāļā piegarša kalpo par garantiju tam, ka viņiem vienmēr ir laba apetīte. Viņiem patīk ēst, tāpēc ka ēdiens un dzēriens samazina uguns intensitāti. Ja viņi izlaiž ēdienreizi, tad var „sadedzināt” neuzmanīgu novērotāju savās uzkrātajās dusmās. Viņiem patīk visāds ēdiens, un viņiem parasti ir laba gremošana. Viņiem ir nosliece uz šķidru vēdera izeju un viņi reti cieš no aizcietējumiem. Spēcīgā Pitas uguns saasina arī viņu prātu. Šī tipa ļaudis parasti ātri zaudē savaldīšanos, ja sarunājas ar cilvēkiem, kas mazāk attapīgi vai koncentrējušies par viņiem. Parasti viņi labi guļ, jo uzskata to par saprātīgu, taču ja viņi ir apkrauti ar darbu, tad var aizvadīt bezmiega naktis. Savu saspringumu un sacensības garu viņi ieliek visā, ko dara, darbā vai rotaļā, bet Asā garša piespiež viņus ātri zaudēt pacietību, pat ja ārēji viņi nezaudē paškontroli. Pita cilvēki dod priekšroku aktīvām un spēka procedūrām visam ķermenim, piemēram, Ajūrvēdas masāžai, bet lai nomierinātos un iegūtu svētlaimi - Širodharai un Čampi.

KAPHA
Tipisks Kapha tipa pārstāvis ir spēcīgas miesasbūves cilvēks, kurš kļūs par dabas dotu atlētu, ja pareizi trenēsies, un kurš pieņemsies svarā, vienkārši skatoties uz ēdienu, ja negribēs trenēties. Lielākajai daļai šo cilvēku gandrīz vienmēr ir laba veselība, ja viņi nepārēdas. Īstenībā viņi nejūt tik stipru fizisko izsalkumu, kāds mēdz būt V un P tipiem, jo viņu uzbūvi raksturo spēcīga Saldā garša, taču viņi var pieķerties ēdienam kā emocionālā apmierinājuma gūšanas līdzeklim. Guļ viņi cieši un viņiem piemīt tieksme pēc pārāk ilga miega. Visumā K tipa cilvēki netiecas pēc saviļņojuma un uzbudinājuma, kurus meklē V un P tipi; taču atliek viņiem tikai uzbudināties, kā viņos sāk gūt pārsvaru Skābā un Sāļā garšas, kas rosina viņu apetīti. Šī tipa ļaudis ir pastāvīgi, nedaudz lēnīgi un viņiem piemīt nosliece uz apmierinātību. Tādēļ, ka viņi tiecas pēc stabila un patīkama stāvokļa, viņi nealkst pēc pārmaiņām un var kļūt alkatīgi, ietiepīgi vai reakcionāri noskaņoti. K tipa cilvēkiem vajadzīga ierosme un motivācija, tāpat kā V tipam vajadzīgs līdzsvars un atslābināšanās, bet P tipam - pārbaudījumi. Kapha cilvēkiem ieteicama aktīva, sildoša un svara samazināšanu stimulējoša Ajūrvēdas masāža, pretcelulīta masāža Garšan, kā arī līdzsvarojošā Čampi masāža.

Cilvēki, kuru uzbūve atspoguļo tikai vienas doša ietekmi, var uzskatīt, ka viņiem ir paveicies tajā ziņā, ka atliek tikai viņiem iepazīt sevi, un viņi vienmēr varēs paredzēt savu reakciju uz tiem vai citiem kairinātājiem. Cilvēku, kam piemīt duāla uzbūve - VP, PK un VK -, personības kaut kādā ziņā vienmēr ir „sašķeltas”: vienos apstākļos dominēs viena doša, citos - cita. Personībai raksturīgais veselums, ko iemieso tīrs V, P vai K tips, grūti sasniedzams tiem, kam piemīt duāla uzbūve, jo viņi ir spiesti līdzsvarot divu visai atšķirīgu principu prasības. Lielākajai daļai cilvēku piemīt duāla uzbūve.
Raksts publicēts www.shakti.lv

Fizisks slimību cēlonis

Netīrība rada slimību, tīrība – veselību; neizpratne – nelaimi, kārtība – laimi

ĀMA

Neēdiet 2 stundas pirms gulētiešanas. Stundu pirms gulētiešanas dzeriet siltu/karstu ūdeni vai atslābinošu tēju. Šim nolūkam savienojums trifala (Triphala) ir ļoti piemērots. Tas atslābina ķermeni labākam miegam un attīra iekšējos orgānus. Šī īpašība ir ļoti nozīmīga veselības veicināšanā un uzturēšanā. Naktī nedarbojas gremošanas orgāni, un, ja tajos paliek nesagremota pārtika, tā sāk pūt un pārvēršas toksiskā (indīgā) masā, ko ājurvēdā sauc “āma”. Nākamajā dienā organismam būs grūti to izvadīt, un laikā, kad tas to mēģinās darīt, būs apgrūtināta nesen uzņemtās pārtikas sagremošana un pārstrādāšana. Āma (nepārstrādātā un neizvadītā pārtika) pārvēršas kancerogēnās vielās. Ja tā netiek izvadīta ar šķidruma cirkulāciju organismā, tā nonāk dažādos orgānos un ir daudzu slimību veidošanās fiziskais iemesls. Āma, kas radusies no nepārstrādātām vakariņām, nonāk divpadsmitpirkstu zarnā. Šis orgāns tieši saistīts ar nervu sistēmu un bioloģisko šķidrumu izstrādi smadzenēs. Tāpēc šķidrumu kvalitāte divpadsmitpirkstu zarnā tieši ietekmē smadzeņu šķidrumu, kā arī nervu impulsu kvalitāti. Līdzsvarotu un veselību veicinošu impulsu un ķīmisko šķidrumu veidošanās iespējama, ja divpadsmitpirkstu zarna, kā arī citi gremošanas orgāni ir tīri un organisms tiek labi apgādāts ar svaigu gaisu. Nepilnvērtīgs miegs un neskaidrība galvā no rīta, nervu spriedze vai galvassāpes saistītas ar āmas uzkrāšanos.
No rīta organisms sāk izstrādāt kuņģa sulu un iedarbina gremošanas orgānus, aktivizējas izvadfunkcijas. Daļa iekrātās āmas parasti tiek izvadīta, tomēr daļa gremošanas procesā pārvēršas asinīs. Tā kā āma ir toksiska viela, tā saindē asinis, nonākot tajās. Šajā stadijā tā gūst pieeju deģenerēt audus un kaulus. Šādi āma var izraisīt gandrīz visu veidu hroniskas saslimšanas. Saslimšanas veids parasti atbilst dominējošās došas (stihijas) tipam cilvēkā. Vāta (pārstāv gaisa un ētera elementus) tipa cilvēkiem attīstās neiroloģiskas saslimšanas, reimatoīdais artrīts, sirds slimības, nemiers un bezmiegs. Pita (pārstāv uguns un ūdens elementus) tipa pārstāvjiem attīstās hipertensija, sirds slimības, infekcijas slimības, gremošanas traucējumi, Krona slimība. Kapha (pārstāv ūdens un zemes elementus) tipa pārstāvjiem attīstās diabēts, vēzis, aptaukošanās, elpceļu traucējumi un astma.
Perfekti pārzinot šos procesus, jau senatnē ājurvēda un sidha medicīnas sistēmas māca izsargāties no slimību veidošanās, uzturot katram savu sākotnēji piemītošo (individuālo) līdzsvaru došās. Nodrošinot apstākļus mūsu organismam netraucēti pildīt savas funkcijas, kā balvu mēs saņemsim veselību. Neņemot vērā organisma funkciju nozīmību un rūpes par tām, uztverot organismu bez izpratnes, kā pašsaprotamu, ka tā uzdevums ir būt veselam neatkarīgi no mūsu darbībām, būsim lemti neveselībai.

- Dāvids Kleiners